Powrót

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Losy PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisał Administrator   
Piątek, 14. Sierpień 2015 20:31

Losy

 

         Losy - to nazwa niewielkiej wsi nieopodal Lubawy ( 1,5 km), która została  założona w 1650 roku. Początkowo należała do miasta Lubawy, a po 1772 roku (po pierwszym rozbiorze) do pruskiej domeny królewskiej. Nieco więcej informacji na temat tej miejscowości można znaleźć w monografii Lubawy autorstwa Józefa Śliwińskiego (s. 231- 232). O ile niekwestionowanym matecznikiem SZYNAKÓW jest Złotowo, o tyle właśnie leżące w jego pobliżu (2 km) Losy w historii naszych rodzin, z uwagi zarówno na ilość mieszkańców noszących to nazwisko, jak  i nieprzerwanej już blisko 200-letniej historii, zasługują ze zrozumiałych względów również na naszą szczególną uwagę.

             W kościelnych księgach metrykalnych ścisłe i jednoznaczne określenie Losów jako miejsca narodzin czy zgonu datuje się dopiero od połowy XIX wieku. Wcześniej niektóre małe wsie podlubawskie (np. Losy, Fijewo) kryły się pod określeniem: suburbium (przedmieście). Wyjaśnienie powiązań genealogicznych rodzin Szynaków zamieszkałych w XIX w. w Losach ma dla nas, jako osób prowadzących poszukiwania historyczne, niezwykle  istotne znaczenie. Zasadniczo główne kwestie mamy już rozstrzygnięte.

               Obecnie w Losach mieszkają potomkowie Szynaków. Seniorem wśród nich jest Kazimierz  Szynaka ur. 01.06.1932 roku. Jest on synem Franciszka, urodzonego 20.11.1877 roku, (zmarł w hitlerowskim obozie w Potulicach 15.03. 1944 roku) oraz Apolonii Jabłońskiej. Kazimierz ma trzy córki oraz syna Ryszarda, urodzonego w 1960 roku, który jest  mieszkańcem Losów. Wieloletnim sołtysem Losów jest Eugeniusz Szynaka - syn Jana, urodzonego 20.06.1906 roku i Jadwigi  ur. 13.09.1916 r. Synem Jadwig  Ruczyńskiej d.d . Szynaka jest również mieszkaniec Losów:  Roman Ruczyński. Wszystkie wymienione osoby są ze sobą z całą pewnością spokrewnione. Niestety, luki w zasobach archiwalnych (lub ich czasowa niedostępność) nie pozwalają na pełne rozszyfrowanie wywodów genealogicznych. Będziemy starali się systematycznie wyjaśniać niejasne dotąd kwestie.

 

 

 Z poważaniem:

Edmund i Robert Szynaka

 
Reklama
Copyright © 2019 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

CZY WIESZ, ŻE...


25 maja 1947 r.
A.D.:
W USA powstała Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA).
Get Adobe Flash player

Imieniny

Dzisiaj jest: 25 Maj 2019    |    Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda
Edmund Szynaka - Bruksela