Powrót

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

DE MORTIUS AUT BENE, AUT NIHIL (Plutarch) PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisał Administrator   
Środa, 19. Luty 2014 21:48

 DE MORTIUS AUT BENE, AUT NIHIL   (Plutarch)

 „O zmarłych  należy mówić  dobrze albo wcale”

 

               

Wiele sentencji łacińskich, mimo upływu wieków, do dziś nie straciło swej aktualności. Obecnie są nadal w użyciu, służą nie tylko jako retoryczny ozdobnik prawniczych popisów, politycznych wystąpień, naukowych dysertacji, ale nadal posiadają wartość ponadczasowych prawd. 

Jedna z sentencji, autorstwa Plutarcha, której staramy sięściśle przestrzegać w naszych informacjach i relacjach z poszukiwań genealogicznych jest ta zawarta w tytule niniejszego materiału.

Inna sentencja, której autorem jest Diogenes, niesie podobne co poprzednia przesłanie. Brzmi ona:
„ DE MORTIUS NIL NISI BENE”
  (Zmarłych  należy wspominać tylko dobrze). Drobne różnice słów nie zmieniają jednak ogólnego sensu przytaczanych mądrości.

 

Odnosząc  powyższe sentencje do naszych poszukiwań  genealogicznych – chcemy jeszcze raz  jednoznacznie i bez niedomówień stwierdzić, nie poszukujemy żadnych sensacyjnych informacji mogących rzucać cień na któregokolwiek z naszych antenatów.

Mamy świadomość tego, że czasami  nawet lakoniczne zapisy z kościelnych ksiąg chrztów, ślubów czy zgonów, przytaczane bez należytej refleksji, mogą sprawiać ich potomkom pewną przykrość.  Nasze uwagi dotyczą całego materiału archiwalnego. Absolutnie abstrahujemy w tym miejscu od informacji dotyczących konkretnych osób, które noszą nasze nazwisko. Zdecydowanie pomijamy wszelkie fakty uważane do  niedawna w polskim społeczeństwie za wstydliwe, np.z jawisko, tzw. dzieci panieńskich, rażącej rozpiętość wiekowej osób zawierających  małżeństwo, zgony z powodu chorób wenerycznych, psychicznych, samobójstw, itp.

Nie szperamy również w życiorysach  naszych przodków w poszukiwaniu sensacji, spektakularnych błędów, osobistych porażek i klęsk. Za w pełni zrozumiałe uznajemy natomiast prawo  do eksponowania zasług i sukcesów antenatów, a nawet osób nam współczesnych, noszących nasze nazwisko. Uważamy, że  powyższa zasada powinna funkcjonować w odniesieniu do tworzenia historii całych krajów, narodów, społeczeństw, grup etnicznych, itp.

Konsekwentnie stosując się do przedstawionych zasad, mamy nadzieję na zdobycie sobie zaufania naszych czytelników,  coraz liczniej odwiedzających strony „Serwisu Rodzin Szynaka”.

Bylibyśmy niezmiennie   bardzo wdzięczni za  Państwa  pomoc w poszukiwaniach genealogicznych, zwłaszcza za  bezpośrednie kontakty, podpowiedzi, oceny czy recenzje efektów naszych badań. Prosimy o kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. i zachęcamy do współpracy.

 

Z wyrazami szacunku

Edmund i Robert Szynaka

 

 

 
Reklama
Copyright © 2019 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

CZY WIESZ, ŻE...


19 kwietnia 1919 r.
A.D.:
Oddziały polskie zajęły Wilno.
Get Adobe Flash player

Imieniny

Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2019    |    Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
Edmund Szynaka - Bruksela